سوالات مربوط به کشور کانادا

با مطالعه سوالات سایر متقاضیان میتوانید دید بهتری به روند اجرای کار در موسسه دانش کسری داشته باشید. برای راحتی شما ، سوال ها را دسته بندی کرده ایم.

راهنمای ویزای تحصیلی کانادا


اعتبار ویزای تحصیلی کانادا معمولا به اندازه طول دوره تحصیل است. البته در زمان درج لیبل ویزا، آفیسر اداره مهاجرت کانادا اعتبار آن را بر حسب تاریخ انقضای پاسپورت مشخص می‌کند. بنابراین بسیار دقت کنید که تاریخ انقضای پاسپورت شما کمتر از طول دوره تحصیل نباشد.


برای اخذ ویزا دانشجویی کانادا شرط حداقل معدل وجود ندارد و آفیسرها فاکتور معدل را برای ارزیابی پرونده در نظر نمی‌گیرند. معدل یا همان GPA جزو فاکتورهای مهم برای اخذ پذیرش تحصیلی است.


به پروسه پر کردن اپلیکیشن آنلاین ویزا، آپلود مدارک، پرداخت هزینه‌ و در نهایت ارسال آنلاین درخواست ویزا، سابمیت می‌گویند. سابمیت ویزا در مرحله آخر با کلیک بر روی گزینه “Submit” انجام می‌شود.


بله. البته دقت کنید در بازگشت آفیسر می تواند مدارک دال بر اینکه در مرکز آموزشی خودتان ثبت نام هستید را از شما بخواهید. همچنین مطمئن شوید که زمان برگشت ویزا و استادی پرمیت معتبر دارید. ویزای لیبل شده در پاسپورت شما معمولا مولتیپل است و همین موجب میشود که بدون محدودیت بتوانید از کانادا مسافرت کنید.


بله. این موضوع شانس شما در دریافت ویزای تحصیلی را بالا می‌برد.


برای ویزای تحصیلی کانادا هیچ سوالی در سفارت پرسیده نمی‌شود. عملا مصاحبه‌ای در کار نیست و همه تصمیمات بر اساس مدرک سابمیت شده شما گرفته می‌شود.


بله. متقاضی باید حتما تحت پوشش بیمه درمانی باشد. او باید پیش از درخواست ویزا بیمه را خریداری کند. یا این که از نظر مالی بتواند اثبات کند که توان خرید بیمه درمانی را دارد.


به صورت کلی، تمام افراد برای تحصیل در کانادا نیاز به اخذ استادی پرمیت دارند. تنها در شرایط زیر این افراد می توانند بدون استادی پرمیت در مدارس کانادا تحصیل کنند:
۱. یکی از والدین شهروند کانادایی باشد و یا اقامت دائم داشته باشد
۲. یکی از والدین اجازه تحصیل یا کار در کانادا را دارد


خیر. مادامی که هرگونه تغییرات در پرونده را ظرف مدت ۳۰ روز به اداره مهاجرت اعلام کنید، مشکلی نخواهید داشت.


خیر الزامی نیست، ولی ارائه آن می‌تواند پرونده ویزا را قوی‌تر کند.


خیر، برای گرفتن ویزا دانشجویی کانادا باید چندین هزینه پرداخت کنید که شامل هزینه بررسی پرونده در اداره مهاجرت کانادا، هزینه انگشت نگاری کانادا، هزینه سفر به کشور دوم برای انجام انگشت نگاری، هزینه ترجمه مدارک، هزینه آزمون زبان، ارائه تمکن مالی و بسته به دانشگاه، هزینه دپازیت دانشگاه است. اطلاعات بیشتر در مورد هزینه‌های ویزای تحصیلی در این مقاله نوشته شده است.


بله. از داخل خاک کانادا هم می توانید درخواست استادی پرمیت دهید و مشغول به تحصیل شوید. البته قوانین اقدام از داخل با خارج از کانادا متفاوت هستند. برای درخواست استادی پرمیت از داخل خاک کانادا باید ابتدا مقدمات آن را فراهم کنید. باید در دوره کوتاه تری ثبت نام کنید که آن دوره پیش نیاز دوره بلند مدت تری است. پرونده های زیادی را مشاهده میکنیم که به علت رعایت نکردن این فاکتور اولیه مردود می شوند.


وظیفه شما این است که بهترین پرونده را به اداره مهاجرت تقدیم کنید. قطعا تحویل بهترین پرونده به اداره مهاجرت هم نمی تواند ویزای تضمینی کانادا را به شما بدهد ولی این حداقل موضوع است. از اینجا به بعد را باید به آفیسر بسپارید. از آنجا که با یک انسان طرف حساب هستید و نه با یک ماشین، پس خطای انسانی هم اجتناب ناپذیر است. حتما دیدید یا شنیده اید که در دادگاه نوع و مدل رفتاری و شخصیت قاضی ها در تصمیم گیری نقش دارد. آفیسرها هم از این موضوع مستثنی نیستند. باز هم تاکید می‌کنیم که با وجود خطای انسانی و ضریب شانس، وظیفه هر فردی این است که بهترین پرونده ممکن را به اداره مهاجرت تحویل بدهد چون حتی در صورت ریجکت شدن امکان پیگیری خطای آفیسرها در دادگاه عالی کانادا وجود خواهد داشت.


طبق قانون داشتن ویزای شینگن یا سابقه سفر یا همان Travel History برای گرفتن ویزای دانشجویی باید برای آفیسرها خنثی یا neutral باشد و آفیسر نمی‌تواند بگوید چون این شخص ویزای شینگن نداشت، من به این فرد ویزا نمی‌دهم. این موضوع مشکل دارد و ما میتوانیم در دادگاه بر روی این نظر آفیسر اعتراض کنیم. بنابراین سابقه شینگن برای ویزاهای کوتاه مدت مثل ویزای دانشجویی و توریستی در نظر آفیسرها باید خنثی تلقی شود و اگر جز این باشد، جای اعتراض را برای شما باز می‌گذارد.


اطلاعات دقیقی در این رابطه در دست نیست. طبیعتا اگر هم مدارک برای سفارت کانادا استعلام شوند راه آن را فاش نمی‌کنند. ما در چند سال اخیر مشاهده کردیم که اداره مهاجرت گاها با بانک ها تماس می گیرد تا از صحت مدارک بانکی برای سفارت کانادا مطمئن شود. البته بانک های ایران هم معمولا پاسخ مشخصی به اداره مهاجرت نمی‌دهند. منابع آگاه اطلاع میدهند که اداره مهاجرت کانادا همواره در حالت پیشرفت برای استفاده از ابزار و ربات ها برای چک کردن مدارک است.


نیازی به تغییر استادی پرمیت در صورت تغییر دانشگاه و برنامه تحصیلی نیست.


تا پایان تاریخ اعتبار ویزای تحصیلی‌تان می‌توانید به کانادا سفر کنید.

راهنمای ویزای توریستی کانادا


تکمیل فرآیند دریافت ویزای توریستی کانادا، بسته به زمان آپلود مدارک و پرداخت هزینه‌های انگشت نگاری و بررسی مدارک توسط متقاضی و یا عامل ویزای توریستی کانادا می‌باشد و نمی‌توان زمان مشخصی برای آن تعیین کرد.


داشتن بیمه مسافرتی ضروری نمی‌باشد، اما توصیه می‌کنم همواره برای سفر به کشورهای خارجی یک بیمه مسافرتی نیز دریافت کنید. شما از اتفاقی که در سفر برای شما رخ خواهد داد اطلاعی نخواهید داشت بنابراین داشتن بیمه مسافرتی از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.


با ویزای توریستی کانادا مستقیما نمی‌توانید اقامت دائم کانادا را به دست آورید، بلکه باید ابتدا آن را به ویزای تحصیلی یا ویزای کاری تغییر دهید و پس از طی مراحلی و کسب حداقل یک سال تجربه کاری در کانادا برای اقامت دائم درخواست دهید.


وقتی با ویزای توریستی وارد فرودگاه کانادا می‌شوید و پاسپورت خود را تحویل آفیسر اداره مهاجرت می‌دهید، ممکن است مهری را در پاسپورت شما درج کنند و یا ممکن است این کار را انجام ندهند. در هر دو صورت پس از ورود به خاک کانادا حداکثر زمانی که می‌توانید در این کشور اقامت داشته باشید، ۶ ماه است و حواستان باشد که پس از پایان ۶ ماه باید حتما کشور را ترک کنید.


شما با ویزای توریستی کانادا می‌توانید با فرد شهروند یا مقیم دائم این کشور ازدواج کنید و برای ویزای ازدواج کانادا درخواست دهید. از آنجا که مدت زمان بررسی این نوع ویزا کمی طولانی است و ممکن است بیش از ۶ ماه طول بکشد، بنابراین ترس منقضی شدن ویزای توریستی وجود دارد. در این شرایط که منتظر ویزای اخذ اقامت دائم از طریق ازدواج هستید، قبل از اکسپایر شدن ویزای توریستی خود برای تمدید آن درخواست دهید تا برایتان ویزیتور رکورد صادر شود و مدت بیشتری بتوانید در کانادا بمانید.


درخواست برای ویزای توریستی کانادا محدودیت سنی ندارد ولی با توجه به شرایط خاصی که برای این نوع ویزا لازم است، افراد مجرد و سن پایین در صورتی که بخواهند به تنهایی برای این نوع ویزا اقدام کنند شانس زیادی ندارند مگر اینکه به عنوان فرد همراه دارنده‌ انواع دیگر ویزاهای کانادا اقدام کنند.


خیر. باید برای فرزندتان درخواست ویزای تحصیلی بدهید.


به طور کلی باید گفت که تمدید ویزای توریستی کانادا امکان‌پذیر است و اگر شما قصد دارید برای مدت زمان بیشتری در این کشور اقامت کنید باید ۳۰ روز قبل از اینکه اعتبار ویزای توریستی شما پایان یابد درخواست خود را برای اقامت بیشتر به مقامات رسمی این کشور ارائه دهید.


برای ویزای توریستی کانادا انجام آزمایشات پزشکی الزامی نیست ولی در صورت درخواست اداره مهاجرت کانادا باید آزمایشات پزشکی مورد تایید آنها را انجام دهید.
مشکلات پزشکی و سوء پیشینه می‌تواند منجر به ریجکتی ویزای توریستی کانادا شود.


ایرانیان با داشتن ویزای مولتی کانادا علاوه بر خود کشور کانادا می‌توانند به کشورهای دیگری هم سفر کنند که شامل: مکزیک، کاستاریکا، بلیز، پاناما، جزایر آنتیگوا و باربودا، برمودا، آنگویلا، جزایر ویرجین بریتانیا، کوبا، جمهوری دومنیکن، جزایر تورکس و کایکوس، مونته‌‌نگرو، گرجستان، مقدونیه شمالی، قطر


خیر، با ویزای توریستی کانادا اجازه کار در این کشور را ندارید.


در صورتی که مدت زمان اعتبار ویزای توریستی شما به اتمام برسد، این ویزا دیگر قابل تمدید نیست و در صورت تمایل به داشتن ویزای توریستی کانادا، باید مجددا برای این نوع ویزا درخواست دهید.
اما اگر در کانادا هستید و ویزای توریستی شما همچنان اعتبار دارد ولی مدت زمان اقامت (حداکثر ۶ ماه در هر بار ورود) به پایان رسیده است، در این صورت با ارائه دلایل کافی می‌توانید برای تمدید مدت زمان اقامت خود درخواست دهید و یا به اصطلاح درخواست ویزیتور رکورد کنید.


خیر، برای درخواست سوپر ویزا کانادا باید خاک کانادا را ترک کنید.


خیر. ولی سابقه ویزای شما در اخذ ویزای توریستی کانادا کمک شایانی میکند. این موضوع می‌تواند به آفیسر نشان دهد که قصد شما ماندن در کانادا نیست.

راهنمای ویزای همراه کانادا


بله، در بیشتر مواقع همسر شما می تواند در کانادا کار کند. برای این منظور لازم است برای ویزای کار اوپن ورک پرمیت (Open Work Permit) درخواست دهد و مجوز کار دریافت کند. با ویزای اوپن ورک پرمیت می‌توان برای هر نوع کارفرمای مجازی در کانادا کار کرد و نیاز به تاییدیه LMIA وزارت کار کانادا ندارد.
اما اگر شما ویزای دانشجویی مشروط به دوره زبان گرفته‌اید، طی مدتی که در کانادا در حال گذراندن دوره پیش نیاز زبان هستید، همسر شما مجاز به کار کردن نیست و باید پس از اتمام دوره زبان شما برای ویزای کار خود اقدام کند.


خیر. پدر یا مادر همراه دانش آموز چون با ویزای توریستی در کانادا اقامت دارد، اجازه کار ندارد. برای دریافت اجازه کار باید درخواست ورک پرمیت دهد که اغلب نیز نیاز به دریافت جاب آفر از کارفرماهای کانادایی دارد.


پاسخ به این سوال منفی است. ویزای کار همسرتان به ویزای دانشجویی شما بستگی دارد و در واقع اگر ویزای دانشجویی شما کنسل شود، عملا ایشان هم ویزای کارشان کنسل است. بنابراین کاری که باید انجام دهید این است که اول همسرتان پذیرش تحصیلی بگیرد و ویزای کار خود را به ویزای دانشجویی کانادا تبدیل کند. سپس شما به عنوان فرد وابسته به ویزای تحصیلی همسرتان می‌توانید برای ویزای کار اوپن ورک پرمیت کانادا درخواست دهید و مشغول به کار شوید.


نکته ای که وجود دارد، این است که داشتن پیشنهاد شغلی برای همسر الزامی نیست. بنابراین، همسر شما هم می تواند بدون داشتن آن وارد کانادا شود و به کار در این کشور مشغول شود.


فرزندان وابسته به شما برای این که قادر به تحصیل کردن در کانادا باشند، باید مجوز تحصیل داشته باشند. شرایط دریافت مجوز کار برای فرزند یا فرزندان وابسته به شما، مشابه شرایطی است که برای خودتان وجود دارد. در اغلب اوقات، فرزندان وابسته به شما باید برای شغل خاصی درخواست مجوز کار بدهند و از سوی دیگر، کارفرمایان این مشاغل خاص نیز باید دارای مدرک LMIA باشند تا بتوانند نیروهای کار خارجی را در کسب و کار خود استخدام کنند. لازم به ذکر است که فرزندان وابسته به شما، نیازمند پشت سر گذاشتن معاینات پزشکی و ارائه گواهی عدم سوء پیشینه هم هستند.


بستگی به سن و وضعیت تحصیلی فرزندان دارد. سن وابستگی فرزندان در کانادا زیر ۲۲ سال است.
اگر فرزند همراه شما زیر۱۸ سال است، برای تحصیل در مقطع ابتدایی یا دبیرستان بهتر است استادی پرمیت یا مجوز تحصیل بگیرد. در دوران مدرسه امکان کار همزمان با تحصیل در مدرسه وجود ندارد.
اگر فرزند وابسته شما بالای ۱۸ سال و زیر ۲۲ است و قصد تحصیل در کالج‌ها یا دانشگاه‌های کانادا را دارد، باید استادی پرمیت بگیرد و در طی دوران تحصیل در دانشگاه مجاز به کار دانشجویی ۲۰ ساعت در هفته است و نیازی به گرفتن ویزای کار ندارد.
اگر فرزند به سن ۲۲ سال و بالاتر برسد، دیگر فرزند وابسته محسوب نمی‌شود و وضعیت ویزای او جدا از وضعیت ویزای والدینش است.


اگر شما متقاضی یا دارنده ویزای تحصیلی کانادا هستید، طبق قوانین اداره مهاجرت کانادا امکان این را دارید که پارتنر خود را همراه خود به کانادا ببرید و برای او درخواست ویزای پارتنری دهید. ویزای پارتنر کانادا از نوع ویزای توریستی همراه یا ویزای کار است. مدارک و مراحل اقدام برای ویزای همراه پارتنر در این حالت تا حد زیادی شبیه به ویزای همراه همسر است که در این مقاله راجع به آن توضیح داده‌ایم.
پارتنر یا شریک زندگی به کسی گفته می‌شود که با شما زندگی می‌کند ولی به صورت قانونی با هم ازدواج نکرده‌اید.
رابطه کامن لا (Common-Law) نوعی از رابطه پارتنری است که در آن هر دو نفر برای مدت حداقل ۱۲ ماه به طور پیوسته و مشترک با هم زندگی کرده اما به صورت قانونی با هم ازدواج نکرده باشند. در طی این مدت پارتنرها نباید از هم جدا زندگی کنند مگر اینکه جدایی آن‌ها موقت و کوتاه مدت بوده و به دلیل تعهدات خانوادگی یا سفرهای تجاری یا کاری مدتی از هم دور بوده باشند.


طبق قانون دولت کانادا فرزندان همراه دانشجوی بین‌المللی کانادا الزامی به داشتن استادی پرمیت ندارند و می توانند بدون مجوز تحصیل در مقاطع پیش دبستانی، دبستان و متوسطه تحصیل کنند. اما اگر بیرون از کانادا هستید و قرار است فرزند همراهتان با شما به کانادا بیاید ممکن است آفیسر اداره مهاجرت در فرودگاه درخواست مجوز تحصیل کند، بنابراین بهتر است از قبل برای فرزندتان درخواست ویزای تحصیلی دهید.


بله، شما با ویزای دانشجویی می توانید همسر و فرزندان وابسته به خود را نیز با خودتان به کانادا بیاورید و از حضور آن ها در طی دوران تحصیلتان در این کشور بهره مند شوید. برای انجام دادن این کار باید زمانی که برای مجوز تحصیل خود اپلای می کنید، درخواست همراهان خود را نیز به صورت آنلاین ارائه و ثبت کنید.