کشور کانادا

راهنمای ویزای همراه

آیا همسر همراه دارنده ویزای کانادا می تواند در کانادا کار کند؟

بله، در بیشتر مواقع همسر شما می تواند در کانادا کار کند. برای این منظور لازم است برای ویزای کار اوپن ورک پرمیت (Open Work Permit) درخواست دهد و مجوز کار دریافت کند. با ویزای اوپن ورک پرمیت می‌توان برای هر نوع کارفرمای مجازی در کانادا کار کرد و نیاز به تاییدیه LMIA وزارت کار کانادا ندارد. <br />اما اگر شما ویزای دانشجویی مشروط به دوره زبان گرفته‌اید، طی مدتی که در کانادا در حال گذراندن دوره پیش نیاز زبان هستید، همسر شما مجاز به کار کردن نیست و باید پس از اتمام دوره زبان شما برای ویزای کار خود اقدام کند.<br />

آیا فرزندان وابسته دارای ویزای همراه می‌توانند در کانادا کار کنند؟

بستگی به سن و وضعیت تحصیلی فرزندان دارد. سن وابستگی فرزندان در کانادا زیر ۲۲ سال است.<br />اگر فرزند همراه شما زیر۱۸ سال است، برای تحصیل در مقطع ابتدایی یا دبیرستان بهتر است استادی پرمیت یا مجوز تحصیل بگیرد. در دوران مدرسه امکان کار همزمان با تحصیل در مدرسه وجود ندارد.<br />اگر فرزند وابسته شما بالای ۱۸ سال و زیر ۲۲ است و قصد تحصیل در کالج‌ها یا دانشگاه‌های کانادا را دارد، باید استادی پرمیت بگیرد و در طی دوران تحصیل در دانشگاه مجاز به کار دانشجویی ۲۰ ساعت در هفته است و نیازی به گرفتن ویزای کار ندارد.<br />اگر فرزند به سن ۲۲ سال و بالاتر برسد، دیگر فرزند وابسته محسوب نمی‌شود و وضعیت ویزای او جدا از وضعیت ویزای والدینش است.<br />

آیا والدین همراه دانش‌آموز می‌توانند در کانادا کار کند؟

خیر. پدر یا مادر همراه دانش آموز چون با ویزای توریستی در کانادا اقامت دارد، اجازه کار ندارد. برای دریافت اجازه کار باید درخواست ورک پرمیت دهد که اغلب نیز نیاز به دریافت جاب آفر از کارفرماهای کانادایی دارد.

ویزای پارتنر کانادا چیست؟

اگر شما متقاضی یا دارنده ویزای تحصیلی کانادا هستید، طبق قوانین اداره مهاجرت کانادا امکان این را دارید که پارتنر خود را همراه خود به کانادا ببرید و برای او درخواست ویزای پارتنری دهید. ویزای پارتنر کانادا از نوع ویزای توریستی همراه یا ویزای کار است. مدارک و مراحل اقدام برای ویزای همراه پارتنر در این حالت تا حد زیادی شبیه به ویزای همراه همسر است که در این مقاله راجع به آن توضیح داده‌ایم.<br />پارتنر یا شریک زندگی به کسی گفته می‌شود که با شما زندگی می‌کند ولی به صورت قانونی با هم ازدواج نکرده‌اید. <br />رابطه کامن لا (Common-Law) نوعی از رابطه پارتنری است که در آن هر دو نفر برای مدت حداقل ۱۲ ماه به طور پیوسته و مشترک با هم زندگی کرده اما به صورت قانونی با هم ازدواج نکرده باشند. در طی این مدت پارتنرها نباید از هم جدا زندگی کنند مگر اینکه جدایی آن‌ها موقت و کوتاه مدت بوده و به دلیل تعهدات خانوادگی یا سفرهای تجاری یا کاری مدتی از هم دور بوده باشند.<br />

آیا امکان جابجایی ویزای دانشجویی من با ویزای کار همسرم وجود دارد؟

پاسخ به این سوال منفی است. ویزای کار همسرتان به ویزای دانشجویی شما بستگی دارد و در واقع اگر ویزای دانشجویی شما کنسل شود، عملا ایشان هم ویزای کارشان کنسل است. بنابراین کاری که باید انجام دهید این است که اول همسرتان پذیرش تحصیلی بگیرد و ویزای کار خود را به ویزای دانشجویی کانادا تبدیل کند. سپس شما به عنوان فرد وابسته به ویزای تحصیلی همسرتان می‌توانید برای ویزای کار اوپن ورک پرمیت کانادا درخواست دهید و مشغول به کار شوید.

آیا فرزند دانشجوی بین المللی در کانادا نیاز به مجوز تحصیل دارد؟

طبق قانون دولت کانادا فرزندان همراه دانشجوی بین‌المللی کانادا الزامی به داشتن استادی پرمیت ندارند و می توانند بدون مجوز تحصیل در مقاطع پیش دبستانی، دبستان و متوسطه تحصیل کنند. اما اگر بیرون از کانادا هستید و قرار است فرزند همراهتان با شما به کانادا بیاید ممکن است آفیسر اداره مهاجرت در فرودگاه درخواست مجوز تحصیل کند، بنابراین بهتر است از قبل برای فرزندتان درخواست ویزای تحصیلی دهید.

آیا برای اخذ ویزای همراه همسر برای کار در کانادا نیز به داشتن پیشنهاد شغلی نیاز هست؟

نکته ای که وجود دارد، این است که داشتن پیشنهاد شغلی برای همسر الزامی نیست. بنابراین، همسر شما هم می تواند بدون داشتن آن وارد کانادا شود و به کار در این کشور مشغول شود.

آیا من با ویزای دانشجویی می توانم به همراه خانواده خود به کانادا مهاجرت کنم؟

بله، شما با ویزای دانشجویی می توانید همسر و فرزندان وابسته به خود را نیز با خودتان به کانادا بیاورید و از حضور آن ها در طی دوران تحصیلتان در این کشور بهره مند شوید. برای انجام دادن این کار باید زمانی که برای مجوز تحصیل خود اپلای می کنید، درخواست همراهان خود را نیز به صورت آنلاین ارائه و ثبت کنید.

آیا فرزندان وابسته به من می توانند در کانادا کار کنند؟

فرزندان وابسته به شما برای این که قادر به تحصیل کردن در کانادا باشند، باید مجوز تحصیل داشته باشند. شرایط دریافت مجوز کار برای فرزند یا فرزندان وابسته به شما، مشابه شرایطی است که برای خودتان وجود دارد. در اغلب اوقات، فرزندان وابسته به شما باید برای شغل خاصی درخواست مجوز کار بدهند و از سوی دیگر، کارفرمایان این مشاغل خاص نیز باید دارای مدرک LMIA باشند تا بتوانند نیروهای کار خارجی را در کسب و کار خود استخدام کنند. لازم به ذکر است که فرزندان وابسته به شما، نیازمند پشت سر گذاشتن معاینات پزشکی و ارائه گواهی عدم سوء پیشینه هم هستند.