کشور کانادا

راهنمای ویزای تحصیلی

مدت اعتبار ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

اعتبار ویزای تحصیلی کانادا معمولا به اندازه طول دوره تحصیل است. البته در زمان درج لیبل ویزا، آفیسر اداره مهاجرت کانادا اعتبار آن را بر حسب تاریخ انقضای پاسپورت مشخص می‌کند. بنابراین بسیار دقت کنید که تاریخ انقضای پاسپورت شما کمتر از طول دوره تحصیل نباشد.

آیا ارائه سابقه بیمه برای ویزای دانشجویی کانادا الزامی است؟

خیر الزامی نیست، ولی ارائه آن می‌تواند پرونده ویزا را قوی‌تر کند.

حداقل معدل برای ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

برای اخذ ویزا دانشجویی کانادا شرط حداقل معدل وجود ندارد و آفیسرها فاکتور معدل را برای ارزیابی پرونده در نظر نمی‌گیرند. معدل یا همان GPA جزو فاکتورهای مهم برای اخذ پذیرش تحصیلی است.

آیا اخذ ویزا تحصیلی کانادا رایگان است؟

خیر، برای گرفتن ویزا دانشجویی کانادا باید چندین هزینه پرداخت کنید که شامل هزینه بررسی پرونده در اداره مهاجرت کانادا، هزینه انگشت نگاری کانادا، هزینه سفر به کشور دوم برای انجام انگشت نگاری، هزینه ترجمه مدارک، هزینه آزمون زبان، ارائه تمکن مالی و بسته به دانشگاه، هزینه دپازیت دانشگاه است. اطلاعات بیشتر در مورد هزینه‌های ویزای تحصیلی در این مقاله نوشته شده است.

سابمیت ویزا چیست؟

به پروسه پر کردن اپلیکیشن آنلاین ویزا، آپلود مدارک، پرداخت هزینه‌ و در نهایت ارسال آنلاین درخواست ویزا، سابمیت می‌گویند. سابمیت ویزا در مرحله آخر با کلیک بر روی گزینه “Submit” انجام می‌شود.

آیا امکان گرفتن ویزای تحصیلی کانادا از داخل خاک کانادا وجود دارد؟‌

بله. از داخل خاک کانادا هم می توانید درخواست استادی پرمیت دهید و مشغول به تحصیل شوید. البته قوانین اقدام از داخل با خارج از کانادا متفاوت هستند. برای درخواست استادی پرمیت از داخل خاک کانادا باید ابتدا مقدمات آن را فراهم کنید. باید در دوره کوتاه تری ثبت نام کنید که آن دوره پیش نیاز دوره بلند مدت تری است. پرونده های زیادی را مشاهده میکنیم که به علت رعایت نکردن این فاکتور اولیه مردود می شوند.

آیا در زمان تحصیل در کانادا امکان مسافرت به ایران را دارم؟‌

بله. البته دقت کنید در بازگشت آفیسر می تواند مدارک دال بر اینکه در مرکز آموزشی خودتان ثبت نام هستید را از شما بخواهید. همچنین مطمئن شوید که زمان برگشت ویزا و استادی پرمیت معتبر دارید. ویزای لیبل شده در پاسپورت شما معمولا مولتیپل است و همین موجب میشود که بدون محدودیت بتوانید از کانادا مسافرت کنید.

چه عواملی در نتیجه ویزا تحصیلی کانادا موثر هستند؟

وظیفه شما این است که بهترین پرونده را به اداره مهاجرت تقدیم کنید. قطعا تحویل بهترین پرونده به اداره مهاجرت هم نمی تواند ویزای تضمینی کانادا را به شما بدهد ولی این حداقل موضوع است. از اینجا به بعد را باید به آفیسر بسپارید. از آنجا که با یک انسان طرف حساب هستید و نه با یک ماشین، پس خطای انسانی هم اجتناب ناپذیر است. حتما دیدید یا شنیده اید که در دادگاه نوع و مدل رفتاری و شخصیت قاضی ها در تصمیم گیری نقش دارد. آفیسرها هم از این موضوع مستثنی نیستند. باز هم تاکید می‌کنیم که با وجود خطای انسانی و ضریب شانس، وظیفه هر فردی این است که بهترین پرونده ممکن را به اداره مهاجرت تحویل بدهد چون حتی در صورت ریجکت شدن امکان پیگیری خطای آفیسرها در دادگاه عالی کانادا وجود خواهد داشت.

افزایش شانس اخذ ویزا با پرداخت شهریه امکانپذیر است؟

بله. این موضوع شانس شما در دریافت ویزای تحصیلی را بالا می‌برد.

آیا ویزای شینگن و سوابق سفر تاثیری در دریافت ویزای دانشجویی دارد؟

طبق قانون داشتن ویزای شینگن یا سابقه سفر یا همان Travel History برای گرفتن ویزای دانشجویی باید برای آفیسرها خنثی یا neutral باشد و آفیسر نمی‌تواند بگوید چون این شخص ویزای شینگن نداشت، من به این فرد ویزا نمی‌دهم. این موضوع مشکل دارد و ما میتوانیم در دادگاه بر روی این نظر آفیسر اعتراض کنیم. بنابراین سابقه شینگن برای ویزاهای کوتاه مدت مثل ویزای دانشجویی و توریستی در نظر آفیسرها باید خنثی تلقی شود و اگر جز این باشد، جای اعتراض را برای شما باز می‌گذارد.

سوالات سفارت کانادا چیست؟

برای ویزای تحصیلی کانادا هیچ سوالی در سفارت پرسیده نمی‌شود. عملا مصاحبه‌ای در کار نیست و همه تصمیمات بر اساس مدرک سابمیت شده شما گرفته می‌شود.

استعلام مدارک توسط سفارت کانادا چطور انجام می شود؟‌

اطلاعات دقیقی در این رابطه در دست نیست. طبیعتا اگر هم مدارک برای سفارت کانادا استعلام شوند راه آن را فاش نمی‌کنند. ما در چند سال اخیر مشاهده کردیم که اداره مهاجرت گاها با بانک ها تماس می گیرد تا از صحت مدارک بانکی برای سفارت کانادا مطمئن شود. البته بانک های ایران هم معمولا پاسخ مشخصی به اداره مهاجرت نمی‌دهند. منابع آگاه اطلاع میدهند که اداره مهاجرت کانادا همواره در حالت پیشرفت برای استفاده از ابزار و ربات ها برای چک کردن مدارک است.

آیا بیمه درمانی برای تحصیل در کانادا اجباری است؟

بله. متقاضی باید حتما تحت پوشش بیمه درمانی باشد. او باید پیش از درخواست ویزا بیمه را خریداری کند. یا این که از نظر مالی بتواند اثبات کند که توان خرید بیمه درمانی را دارد.

میخواهم مدرسه یا دانشگاه و برنامه تحصیلی خود را تغییر دهم. چگونه می توانم استادی پرمیت خود را تغییر دهم؟

نیازی به تغییر استادی پرمیت در صورت تغییر دانشگاه و برنامه تحصیلی نیست.

آیا افراد زیر سن قانونی می توانند بدون استادی پرمیت در مدارس کانادا تحصیل کنند؟

به صورت کلی، تمام افراد برای تحصیل در کانادا نیاز به اخذ استادی پرمیت دارند. تنها در شرایط زیر این افراد می توانند بدون استادی پرمیت در مدارس کانادا تحصیل کنند:<br />یکی از والدین شهروند کانادایی باشد و یا اقامت دائم داشته باشد<br />یکی از والدین اجازه تحصیل یا کار در کانادا را دارد<br />

از زمان صدور ویزا چه قدر فرصت داریم وارد خاک کانادا شویم؟

تا پایان تاریخ اعتبار ویزای تحصیلی‌تان می‌توانید به کانادا سفر کنید.

تغییر وضعیت تاهل در زمان اقدام برای ویزا مشکل ساز خواهد بود؟

خیر. مادامی که هرگونه تغییرات در پرونده را ظرف مدت ۳۰ روز به اداره مهاجرت اعلام کنید، مشکلی نخواهید داشت.