ویزای دانشجویی ؛ گروه F و M ( برای تحصیلات آکادمیک و حرفه ای ) کشور آمریکا

ـــــــــــــــــ بررسی اجمالی ـــــــــــــــــ

به طور کلی، شهروند یک کشور خارجی که مایل به ورود به ایالات متحده است باید ابتدا ویزا دریافت کند، یا ویزای غیر مهاجرتی برای اقامت موقت یا ویزای مهاجرتی برای اقامت دائم. به هر حال، برای تحصیل در آمریکا باید ویزای دانشجویی داشته باشید. دوره تحصیلی شما و نوع مدرسه یا دانشگاهی که قصد دارید در آن شرکت کنید تعیین می کند که آیا به ویزای گروه F یا ویزای گروه M نیاز دارید.


ردیفهدف از ورود با ایالات متحدهشما به دسته ویزای زیر نیاز دارید
۱تحصیل در دانشگاه یا کالجویزای گروه F
۲تحصیل در دبیرستانویزای گروه F
۳تحصیل در مدرسه ابتدایی خصوصیویزای گروه F
۴در مدرسه علوم دینیویزای گروه F
۵تحصیل در هنرستانویزای گروه F
۶سایر آموزشگاه های رسمی شامل آموزشگاه های زبانویزای گروه F
۷موسسات غیر آکادمیک حرفه ای یا معتبر دیگر، به غیر از آموزشگاه های زبانویزای گروه M

دانشجویان نمی توانند با قانون معافیت از ویزا Visa Waiver Program (VWP) یا با ویزای بازدید کننده ( ویزای ویزیت ) به کشور آمریکا سفر کنند .

برای تحصیل در ایالات متحده آمریکا به ویزای دانشجویی ( گروه F یا M ) نیاز دارید. اتباع خارجی نمی توانند پس از ورود با ویزای بازدیدکننده ( گروه B ) یا از طریق قانون معافیت از ویزا Visa Waiver Program (VWP) به تحصیل بپردازند، مگر اینکه مطالعه تفریحی (غیر اعتباری) را به عنوان بخشی از یک بازدید توریستی انجام دهند. برای اطلاعات بیشتر در مورد Visa Waiver Program (VWP)، به قانون معافیت از ویزا مراجعه کنید.

برای دوره های کوتاه مطالعه تفریحی، ویزای ویزیتور ( گروه B ) ممکن است مناسب باشد.

ویزای بازدیدکننده ( گروه B ) اجازه ثبت نام در یک دوره تحصیلی تفریحی کوتاه را می دهد که برای دریافت مدرک یا گواهی علمی نیست. درباره ویزای بازدید کننده بیشتر بدانید.

تحصیلی که منجر به مدرک یا گواهینامه اعطایی ایالات متحده شود، هرگز در ویزای بازدیدکننده ( گروه B ) مجاز نیست، حتی اگر برای مدت کوتاهی باشد. به عنوان مثال، تحصیل در یک برنامه آموزش از راه دور که مستلزم یک دوره حضوری در محل دانشگاه ایالات متحده است، باید ویزای دانشجویی ( گروه F یا M ) را قبل از ورود به ایالات متحده دریافت کند.

پذیرش دانشجو در مدرسه مورد تایید Student and Exchange Visitor Program (SEVP) :

اولین قدم این است که برای یک مدرسه یا دانشگاه مورد تایید SEVP در ایالات متحده درخواست دهید. پس از اینکه مدرسه یا دانشگاه مورد تایید SEVP ثبت نام شما را پذیرفت، برای سیستم اطلاعات دانش آموز و بازدیدکنندگان تبادلی (SEVIS) ثبت نام خواهید کرد و باید هزینه SEVIS I-901 را بپردازید. مدرسه مورد تایید SEVP فرم I-20 را برای شما صادر می کند. پس از دریافت فرم I-20 و ثبت نام در SEVIS، می توانید در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده برای ویزای دانشجویی ( گروه F یا M ) درخواست دهید. هنگام شرکت در مصاحبه ویزای خود باید فرم I-20 را به آفیسر کنسولگری ارائه دهید.

اگر همسر و یا فرزندان شما قصد دارند در حین تحصیل با شما در ایالات متحده زندگی کنند، باید در SEVIS نیز ثبت نام کنند، فرم I-20 فردی را از مدرسه مورد تایید SEVP دریافت کنند و برای ویزا درخواست دهند ( اما نیازی به پرداخت هزینه SEVIS ندارند ).

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد SEVIS و هزینه SEVIS I-901، به وب‌سایت برنامه دانشجویی و تبادل بازدیدکنندگان Student and Exchange Visitor Program (SEVP) اداره مهاجرت و گمرک ایالات متحده U.S. Immigration and Customs Enforcement (ICE) مراجعه کنید.

از وب سایت وزارت امور خارجه EducationUSA دیدن کنید تا در مورد فرصت های آموزشی برای تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و مروری بر روند درخواست اطلاعات کسب کنید.

وبسایت رسمی وزارت امورخارجه آمریکا
جستجوی مدارس و دانشگاه های آمریکا
همچنین می توانید برای جستجوی مدارس دارای گواهی Student and Exchange Visitor Program (SEVP) از صفحه جستجوی مدرسه DHS در ایالات متحده بازدید کنید.

ـــــــــــــــــ راهنمای ثبت درخواست ـــــــــــــــــ

چندین مرحله برای درخواست ویزا وجود دارد. ترتیب این مراحل و نحوه تکمیل آنها ممکن است در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده متفاوت باشد. لطفاً دستورالعمل های موجود در وب سایت سفارت یا کنسولگری را مطالعه کنید.

یکی از روش ها این است که به صورت آنلاین درخواست ویزای خود را ارسال کنید :

 1. درخواست آنلاین ویزای غیر مهاجرتی ( فرم DS-160 ) را تکمیل کنید. برای اینکار :
  • درخواست ویزای آنلاین را تکمیل کنید، ( از فرم DS-160 بیشتر بدانید )
  • صفحه تأیید فرم درخواست را چاپ کنید تا در مصاحبه همراه خود بیاورید.
 2. بارگذاری عکس : هنگام تکمیل فرم آنلاین DS-160، عکس خود را آپلود خواهید کرد. عکس شما باید در قالب توضیح داده شده در عکس مورد نیاز باشد. برای مشاهده عکس مورد قبول سفارت آمریکا اینجا را ببینید .

روش دیگر این است که از مشاوره فرد یا مجموعه ای که در اینکار تجربه و سابقه کافی دارد بهرمند شوید.

توصیه ما این است که قبل از ثبت درخواست ، از جلسه مشاوره تخصصی در دانش کسری بهرمند شوید و پس از ایجاد آمادگی کامل ، برای ثبت درخواست ویزای آمریکا اقدام نمایید . برای رزرو وقت مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید.
سایت رسمی سفارت آمریکا

یک مصاحبه را برنامه ریزی کنید :

مصاحبه عموماً برای متقاضیان ویزا با استثنائات محدودی الزامی است. افسران کنسولی ممکن است برای تصمیم بهتر نیاز به مصاحبه با هر متقاضی ویزا داشته باشند.

سن متقاضیشرایط مصاحبه
کمتر از ۱۳ سالبه طور کلی مورد نیاز نیست
۱۴ تا ۷۹ سالمورد نیاز (برخی پرونده های تمدید شامل استثنا میشود)
بیشتر از ۸۰ سالبه طور کلی مورد نیاز نیست

شما باید برای مصاحبه ویزای خود در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده در کشور محل زندگی خود وقت بگیرید (البته این مورد برای شهروندان ایران متفاوت است). ممکن است مصاحبه خود را در سفارت یا کنسولگری دیگر ایالات متحده برنامه ریزی کنید، اما توجه داشته باشید که واجد شرایط بودن برای ویزا در خارج از کشوری که در آن زندگی می کنید ممکن است دشوارتر باشد.

زمان انتظار برای قرارهای مصاحبه بسته به مکان، فصل و دسته ویزا متفاوت است، بنابراین باید زودتر برای ویزای خود اقدام کنید. زمان انتظار مصاحبه را برای مکانی که در آن درخواست می کنید مرور کنید:

زمان انتظار قرار ملاقات :

برنامه ریزی قبلی سفر و درخواست اولیه ویزا مهم هستند. اگر قصد دارید برای ویزای غیر مهاجرتی برای ورود به ایالات متحده به عنوان یک بازدید کننده موقت درخواست دهید، لطفاً با استفاده از ابزار زیر زمان انتظار فعلی برای مصاحبه را مرور کنید. همه درخواست های ویزا را نمی توان در روز مصاحبه تکمیل کرد. لطفا اطلاعات زیر را برای جزئیات بیشتر بخوانید.

توجه: لطفاً وب سایت سفارت یا کنسولگری را بررسی کنید تا مشخص شود که آیا پرونده شما واجد شرایط معافیت از مصاحبه حضوری است یا خیر.

متقاضیانی که قرار ملاقات ویزا را در مکانی متفاوت از محل سکونت خود تنظیم می کنند، باید وب سایت های پست را از نظر زمان انتظار غیر مقیم بررسی کنند.

تخمین زمان حدودی انتظار برای وقت سفارت آمریکا

تخمین حدودی زمان انتظار برای دریافت وقت سفارت آمریکا

حتماً توجه داشته باشید که تعیین وقت سفارت به موارد بسیار متعددی وابسته بوده و هیچ تضمینی برای آن وجود ندارد. این بازه تغییرات ، طبیعتا برای اتباع کشور ایران بیشتر خواهد بود .

دانشجویان جدید :

ویزای دانشجویی ( گروه F و M ) برای دانشجویان جدید می تواند حداکثر ۳۶۵ روز قبل از تاریخ شروع دوره تحصیلی صادر شود. با این حال، بیش از ۳۰ روز قبل از تاریخ شروع، مجاز به ورود به ایالات متحده با ویزای دانشجویی خود نخواهید بود.

دانشجویانی که در حال تحصیل بوده و متقاضی تمدید ویزا هستند :

ویزای دانشجویی ( گروه F و M ) برای دانشجویانی که در حال تحصیل بوده و متقاضی تمدید ویزا هستند تا زمانی که در حال حاضر در مدرسه یا موسسه مورد تایید SEVP و در SEVIS ثبت نام کرده باشد ممکن است در هر زمانی صادر شود. این دانشجویان می توانند در هر زمانی قبل از شروع کلاس ها وارد ایالات متحده شوند.

ـــــــــــــــــ هزینه ها ـــــــــــــــــ

اگر قبل از مصاحبه ملزم به پرداخت هزینه هستید، هزینه درخواست ویزای غیر قابل استرداد را بپردازید. اگر ویزای شما تایید شده باشد، وابسته به کشوری که تابع آن هستید و یا لز آنجا اقدام میکنید، هزینه صدور ویزا را نیز خواهید پرداخت. اطلاعات هزینه در زیر ارائه شده است:

طبقه بندی ویزا: نوع ویزای غیر مهاجرتی که برای آن درخواست می کنید.

هزینه: هزینه متقابل که به عنوان هزینه صدور ویزا نیز شناخته می شود، باید پرداخت کنید. این هزینه علاوه بر هزینه درخواست ویزای غیر مهاجرتی (هزینه MRV) است.

تعداد ورود و خروج: تعداد دفعاتی که ممکن است با آن ویزا وارد ایالات متحده شوید. “M” به معنای چندین بار است. اگر شماره ای مانند “یک” وجود دارد، می توانید یک بار با آن ویزا برای ورود درخواست دهید.

دوره اعتبار: این به طور کلی به این معنی است که ویزا از تاریخ صدور تا تاریخ انقضا برای سفر با آن ویزا معتبر است یا می توان از آن استفاده کرد. اگر دوره اعتبار شما ۶۰ ماه باشد، ویزای شما ۶۰ ماه از تاریخ صدور اعتبار خواهد داشت.

تخمین هزینه ویزای آمریکا برای ایرانیان

ـــــــــــــــــ مدارک و مستندات مورد نیاز ـــــــــــــــــ

مدارک مورد نیاز را آماده کنید :

قبل از مصاحبه ویزا و مدارک مورد نیاز زیر را جمع آوری و آماده کنید:

اعتبار پاسپورت برای سفر به آمریکا

ــ پاسپورت معتبر برای سفر به ایالات متحده : پاسپورت شما باید حداقل شش ماه بیشتر از مدت اقامت شما در ایالات متحده معتبر باشد (مگر اینکه طبق توافقات خاص، اتباع کشور شما برای دریافت ویزا معاف شده باشند). هر فردی که به ویزا نیاز دارد باید درخواست جداگانه ای از جمله اعضای خانواده که در گذرنامه شما ذکر شده است ارسال کند.

ــ درخواست ویزای غیر مهاجرتی، صفحه تایید فرم DS-160.

ــ رسید پرداخت هزینه درخواست، در صورتی که باید قبل از مصاحبه پرداخت کنید.

ــ عکس : هنگام تکمیل فرم آنلاین DS-160 عکس خود را آپلود خواهید کرد. اگر آپلود عکس ناموفق بود، باید یک عکس چاپ شده در قالب توضیح داده شده در شرایط عکس بیاورید.

ــ گواهی واجد شرایط بودن برای دانشجویان غیرمهاجر ( ویزای موضوع F-1 ) : برای دانشجویان دانشگاهی و زبان، فرم I-20 یا گواهی صلاحیت برای غیرمهاجر (M-1)؛ وضعیت دانشجویی برای دانشجویان حرفه ای؛ فرم I-20 – که مرکز آموزشی شما برای شما ارسال خواهد کرد. یک فرم I-20 هنگامی که آنها اطلاعات شما را در پایگاه داده SEVIS وارد کردند. شما و مدیر مرکز آموزشی تان باید فرم I-20 را امضا کنید. همه دانشجویان باید در سامانه بازدیدکنندگان دانشجو و تبادل (SEVIS) ثبت نام کنند. همسر و یا فرزندان شما، اگر قصد دارند با شما در ایالات متحده زندگی کنند، هر کدام یک فرم I-20 جداگانه دریافت خواهند کرد.

ممکن است مدارک اضافی مورد نیاز باشد :

یک افسر کنسولگری وزارت خارجه با شما مصاحبه می کند تا شرایط شما را برای ویزای دانشجویی مشخص کند و ممکن است مدارک اضافی مانند مدارک زیر را درخواست کند:

 • آمادگی تحصیلی شما، مانند:
  • ریز نمرات
  • مدارک تحصیلی
  • مدارک تحصیلی یا گواهینامه های مدارسی که در آن حضور داشته اید
  • نمرات آزمون استاندارد مورد نیاز مدرسه، کالج یا دانشگاه شما؛
 • قصد شما برای ترک ایالات متحده پس از اتمام دوره تحصیلی
 • نحوه پرداخت کلیه هزینه های تحصیلی، زندگی و سفر.

در مصاحبه ویزای خود شرکت کنید

یک افسر کنسولی با شما مصاحبه می کند تا مشخص کند آیا شما واجد شرایط دریافت ویزای تحصیلی هستید یا خیر. شما باید ثابت کنید که شرایط لازم طبق قوانین ایالات متحده برای دریافت ویزا را دارید.

اسکن اثر انگشت دیجیتال بدون جوهر به عنوان بخشی از فرآیند برنامه انجام می شود. آنها معمولا در طول مصاحبه شما گرفته می شوند، اما این بر اساس مکان متفاوت است.

پس از مصاحبه ویزای شما، افسر کنسولی ممکن است تشخیص دهد که درخواست شما نیاز به پردازش اداری بیشتری دارد. در صورت نیاز افسر کنسولی به شما اطلاع خواهد داد.

پس از تایید ویزا، ممکن است لازم باشد هزینه صدور ویزا را بپردازید (بسته به ملیت شما)، و ترتیبی برای بازگرداندن پاسپورت و ویزا به شما انجام دهید.

مصاحبه آفیسر سفارت

دستورالعمل نحوه درخواست ویزا را در وب سایت سفارت یا کنسولگری ایالات متحده که در آن درخواست خواهید کرد، مرور کنید.

ورود به آمریکا :

ویزا ورود به ایالات متحده را تضمین نمی کند. ویزا فقط به یک شهروند خارجی اجازه می دهد تا به درگاه ورودی ایالات متحده (به طور کلی یک فرودگاه) سفر کند و برای ورود به ایالات متحده درخواست مجوز کند. مقامات وزارت امنیت داخلی (DHS)، گمرکات و حفاظت مرزی ایالات متحده (CBP) در بدو ورود این اختیار را دارند که اجازه یا رد ورود به ایالات متحده را بدهند.

پس از ارائه پاسپورت، ویزا و فرم I-20 خود در ورودی، یک مقام CBP این تصمیم را خواهد گرفت. هنگامی که اجازه ورود به ایالات متحده را پیدا کردید، مسئول CBP یک مهر پذیرش یا کاغذ فرم I-94، ثبت ورود/خروج ارائه می دهد.

در وب سایت CBP در زیر روش های ورود برای دانشجویان یا بازدیدکنندگان تبادل اطلاعات در مورد روش های ورود دانشجویان (با ویزای F یا M) به ایالات متحده بیاموزید. با بررسی وب سایت CBP، در مورد پذیرش و شرایط ورود، محدودیت های مربوط به آوردن مواد غذایی، محصولات کشاورزی، و سایر کالاهای محدود/ممنوع و موارد دیگر اطلاعات کسب کنید.

تمدید اقامت :

دانشجویان خارجی در ایالات متحده با ویزای گروه F باید ظرف ۶۰ روز پس از تاریخ پایان برنامه ذکر شده در فرم I-20، از جمله هرگونه آموزش عملی مجاز، ایالات متحده را ترک کنند.

دانشجویان خارجی ممکن است از طریق وب سایت خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) درخواست تمدید کنند (به صفحه USCIS Extend Your Stay مراجعه کنید). اطلاعات اضافی برای حفظ وضعیت دانشجویی در وب سایت SEVP اداره مهاجرت و گمرک ایالات متحده تحت عنوان حفظ وضعیت مهاجرت شما هنگام دانشجو یا بازدیدکننده تبادلی موجود است.

عدم ورود به موقع به ایالات متحده منجر به خارج شدن از وضعیت می شود. بر اساس قوانین ایالات متحده، ویزای افرادی که فاقد وضعیت هستند به طور خودکار باطل می شود (بخش ۲۲۲ (g) قانون مهاجرت و تابعیت). هرگونه ویزای چند بار ورود که به دلیل خارج از وضعیت باطل شده باشد، برای ورود به ایالات متحده در آینده معتبر نخواهد بود.

عدم خروج به موقع از ایالات متحده همچنین ممکن است باعث شود که در آینده واجد شرایط دریافت ویزا نباشید.

وب سایت رسمی

خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده آمریکا

اگر به‌دنبال اطلاعات کلی ویزای آمریکا هستید، مانند انواع ویزاهای موجود، یا نحوه درخواست، توصیه می‌کنیم ابتدا اطلاعات این وب‌سایت را بررسی کنید. همچنین نحوه درخواست ویزا را در وب سایت سفارت یا کنسولگری ایالات متحده خواهید یافت.

وبسایت رسمی مهاجرت و شهروندی آمریکا

تغییر وضعیت ویزا :

اگر برنامه‌های شما در زمان اقامت در ایالات متحده تغییر کند (مثلاً با یک شهروند ایالات متحده ازدواج کنید یا پیشنهاد کار دریافت می‌کنید)، ممکن است بتوانید از طریق خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) درخواست تغییر وضعیت غیر مهاجر خود را به دسته دیگری بدهید. برای کسب اطلاعات بیشتر به Change My Nonimmigrant Status در وب سایت USCIS مراجعه کنید.

زمانی که در ایالات متحده هستید، دریافت تغییر وضعیت از USCIS نیازی به درخواست ویزای جدید ندارد. با این حال، هنگامی که ایالات متحده را ترک کردید، باید برای ویزای جدید در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده در دسته بندی مناسب برای سفر خود درخواست دهید.

اطلاعات تکمیلی :

 • هیچ تضمینی برای صدور ویزا وجود ندارد. تا زمانی که ویزا نگرفته اید، برنامه های سفر نهایی را انجام ندهید یا بلیط نخرید.
 • برای کسب اطلاعات در مورد کار در ایالات متحده در طول تحصیل، دانشجویان و استخدام و دستورالعمل های مجوز کار I-765 را در وب سایت US. Citizenship and Immigration Services مرور کنید.
 • اگر در مطالعه خود وقفه ای موقت دارید، اطلاعات موجود در وب سایت SEVP را در قسمت آیا دانشجویانی که از غیبت موقت باز می گردند نیاز به ویزا جدید دارند را مشاهده کنید؟ اگر ویزای دانشجویی شما هنوز معتبر است، اما در خارج از ایالات متحده هستید، باید با مقامات مدرسه تعیین شده خود مشورت کنید.
 • همسر و فرزندان :
  • همسر و فرزندان مجرد شما که قصد دارند در طول تحصیل با شما اقامت کنند، می توانند برای ویزای F-2 یا M-2 اقدام کنند. اگرچه پرداخت هزینه SEVIS مورد نیاز نیست، اما مدرسه شما باید فرم I-20 فردی را برای آنها صادر کند که برای درخواست ویزا لازم است. شما باید یک کپی از ویزای F-1 یا M-1 خود را ارائه دهید و مدرکی مبنی بر وجود رابطه ارائه دهید.
  • فرزندان خردسال شما اجازه دارند در حالی که شما را همراهی می کنند در ایالات متحده به مدرسه بروند.
  • سفارت‌خانه‌ها و کنسول‌گری‌های ایالات متحده در مورد درخواست‌های ویزا که مبتنی بر ازدواج همجنس‌گرایان است، به همان روشی که ما در مورد درخواست‌های همسران با جنس مخالف قضاوت می‌کنیم، داوری می‌کنند.
 • ویزای معتبر ایالات متحده در گذرنامه منقضی شده هنوز معتبر است. ویزا تا تاریخ انقضای آن اعتبار دارد مگر اینکه لغو یا لغو شود. اگر در پاسپورت منقضی شده ویزای معتبر دارید، آن را از گذرنامه منقضی شده خود حذف نکنید. می توانید از ویزای معتبر خود در پاسپورت منقضی شده خود به همراه گذرنامه معتبر جدید برای سفر و پذیرش به ایالات متحده استفاده کنید.

سایر انواع ویزای کشور آمریکا

شهروند یک کشور خارجی که قصد ورود به ایالات متحده آمریکا را دارد، ابتدا باید ویزای این کشور را دریافت کند که در گذرنامه مسافر ثبت می شود.

نوع ویزایی که باید دریافت کنید، توسط قانون مهاجرت ایالات متحده تعریف شده است و به هدف سفر شما مربوط می شود.

برای مشاهده سایر انواع ویزای کشور آمریکا اینجا کلیک کنید :

سفر به ایالات متحده آمریکا

خدمات ویزا برای سایر کشورها


منبع : https://www.state.gov