ویزای تبادلی J-1

ویزای J برای برنامه‌های تبادل اطلاعات آموزشی، فرهنگی، تحصیلی، پژوهشی و مهارت‌های کاری به دانشجویان که قصد سفر به آمریکا دارند اعطا می شود.
برای پذیرش در برنامه های تبادل اولین قدم این است که از طریق یک سازمان حامی در ایالات متحده برای برنامه تبادلی (exchange visitor program) درخواست دهید و در آن پذیرفته شوید.
برای آشنایی با الزامات برنامه، مقررات و سایر موارد از وبسایت برنامه تبادلی J-1  بازدید کنید.

انواع برنامه های تبادلی J-1 شامل:

Au pair and EduCare ، Camp Counselor، Government Visitor، Professor and Research Scholar، Specialist، Student, college/university، Student, secondary، Teacher و Trainee است.

Au pair and EduCare

از طریق برنامه (Au pair)، متقاضیان زندگی روزمره را با یک خانواده آمریکایی تجربه می کنند، به تحصیلات خود ادامه می دهند و در مقابل مراقبت از کودکان خانواده میزبان دستمزد می گیرند.
متقاضی (Au pair) باید مسلط به زبان انگلیسی و بین ۱۸ تا ۲۶ سال سن داشته باشد.
به مدت ۱۲ ماه با خانواده میزبان زندگی کند تا اقامت خود را به مدت ۶، ۹ یا ۱۲ ماه دیگر تمدید کند.
قبل شروع می بایست حداقل ۳۲ ساعت آموزش مراقبت از کودکان را بگذراند.
تا ۱۰ ساعت در روز و ۴۵ ساعت در هفته از کودک مراقبت کند.
حداقل شش ساعت دوره آکادمیک معتبر یا معادل آن را در محیط های آموزشی رسمی در یک موسسه معتبر در ایالات متحده گذرانده باشد.
۵۰۰ دلار دستمزد و همچنین غذا و محل خواب برای مراقبت از کودک ارائه می شود.

مشاور کمپ (Camp Counselor)

برنامه مشاور کمپ (Camp Counselor) به دانش‌آموزان، کارگران، جوانان و معلمان دوره متوسطه این امکان را می‌دهد تا فرهنگ و ایده‌های خود را با مردم ایالات متحده در کمپ های سراسر کشور به اشتراک بگذارند.
مشاوران کمپ می بایست حداقل ۱۸ ساله باشند و تسلط کافی به زبان انگلیسی برای نظارت و تعامل با جوانان آمریکایی، دانشجویان خارجی، کارگران و معلم ها را داشته باشند.

بازدید کننده دولتی (Government Visitor)

فرد بازدیدکننده می تواند یک فردِ با نفوذ یا مشهور باشد که از طریق آژانس های دولتی فدرال، ایالتی یا محلی ایالات متحده انتخاب شده و با شرکت در جلسات، کنفرانس ها و کارگاه ها روابط حرفه ای و شخصی خود را با همتایان آمریکایی ارتقا می دهد.

کارآموزی (Intern)

برنامه های کارآموزی به گونه ای طراحی شده اند که به دانشجویان خارجی کالج، دانشگاه یا فارغ التحصیلان اخیر اجازه می دهد تا به ایالات متحده بیایند و با فرهنگ ایالات متحده آشنا شوند و در زمینه شغلی انتخابی خود تجربه کسب کنند

کارآموزان خارجی می بایست:

• در حال حاضر در یک دوره آکادمیک متوسطه در خارج ایالات متحده ثبت نام کرده باشند
• یا در ۱۲ ماه گذشته از یکی از موسسات فارغ التحصیل شده باشند

دوره کارورزی برای برخی رشته ها ارائه می شود که عبارتند از: کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری، هنر و فرهنگ، ساخت و ساز و تجارت ساختمان، آموزش، علوم اجتماعی، علوم کتابداری، مشاوره و خدمات اجتماعی، مشاغل مرتبط با سلامت، گردشگری، رسانه های اطلاعاتی و ارتباطات، مدیریت، تجارت، بازرگانی و مالی، مدیریت عمومی و حقوق، رشته های علوم، مهندسی، معماری، ریاضیات و مشاغل صنعتی.

بازدیدکننده بین المللی (International Visitor)

این برنامه برای بازدیدکننده هایی است که به دنبال توسعه و ارتقای روابط حرفه ای و شخصی بین اتباع خارجی، آمریکایی ها و موسسات آمریکایی اند.

بازدیدکننده بین المللی باید:

توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده انتخاب شده باشد
• در مشاوره، مشاهده، تحقیق، آموزش یا ارائه مهارت های خاص خود شرکت کند
• فردی مشهور در زمینه دانش یا مهارت تخصصی خود باشد

 

پزشک (Physician)

پزشکان در برنامه های تحصیلات تکمیلی یا در دانشکده های پزشکی معتبر شرکت می کنند.

برای شرکت در این دوره باید:

• قبلا در ایالات متحده آموزش کافی دیده باشید
• توانایی سازگاری با محیط آموزشی و فرهنگی که در آن آموزش می بینید را داشته باشید
• دارا بودن تجربه کاری مناسب با این دوره
• تسلط به انگلیسی شفاهی و نوشتاری
• گذراندن مراحل هئیت ملی پزشکی (National Board of Medical Examiners Examination)، مرحله اول که آزمون فارغ التحصیلان پزشکی و مرحله بعد آزمون صلاحیت ویزا (VQE) که توسط هیئت ملی پزشکی تهیه و توسط کمیسیون آموزشی مدیریت می شود
• یک بیانیه از دولت کشور خود ارائه شود که چرا برای برنامه های تبادل اطلاعاتی به آمریکا آمدید و پس از اتمام دوره آموزشی مدت بیشتری در آمریکا نخواهید ماند.
• ارائه توافقنامه یا قرارداد از یک دانشکده پزشکی، یک بیمارستان یا موسسه معتبر علمی در ایالات متحده که توسط پزشک خارجی و مقام مسئول آموزش امضا شده باشد.

 

استاد و پژوهشگر (Professor and Research Scholar)

این ویزا باعث ترویج تبادل ایده ها، تحقیقات و ارتباط بین مؤسسات تحقیقاتی و دانشگاهی در ایالات متحده و کشورهای خارجی می شود.

برای ویزای استاد و پژوهشگر باید:

فرد در ۲۴ ماه گذشته در برنامه استاد و پژوهشگر دیگری شرکت نکرده باشد. شما نمی توانید در تمام یا بخشی از این برنامه ۱۲ ماهه ویزا شرکت کرده باشید مگر اینکه یکی از استثنائات زیر را داشته باشد:
• فرد در حال حاضر در یک برنامه شرکت کرده و برای ادامه برنامه J-1 خود به موسسه دیگری در ایالات متحده می رود
• مدت زمان حضور قبلی شرکت‌کننده در ایالات متحده با ویزای J کمتر از ۶ ماه بوده است
• حضور قبلی به عنوان یک پژوهشگر کوتاه مدت بوده است

 

پژوهشگر کوتاه مدت (Short-Term Scholar)

اساتید، پژوهشگران و سایر افراد با تحصیلات یا دستاوردهای مشابه برای سخنرانی، مشاهده، مشاوره، آموزش یا نشان دادن مهارت‌های خاص در مؤسسات تحقیقاتی، موزه‌ها، کتابخانه‌ها، مؤسسات دانشگاهی معتبر پس از دوره متوسطه به ایالات متحده سفر می‌کنند. حداکثر مدت زمان اقامت پژوهشگران ۶ ماه است.

متخصص (specialist)

متقاضیان دارای تخصص و مهارت خاصی در زمینه مشخص باشند و هدف آنها از سفر به ایالات متحده تبادل دانش و مهارت بین متخصصان خارجی و آمریکایی باشد. باید توجه داشته باشید که در مدت اقامت در آمریکا شغل دائمی نداشته باشید.

دانشجویان کالج و دانشگاه

دانشجویان خارجی این فرصت را دارند که در موسسات دانشگاهی معتبر آمریکا پس از دوره متوسطه تحصیل کرده یا در یک برنامه کارآموزی دانشجویی شرکت کنند که اهداف آموزشی دانشجو را برآورده می کند. حداکثر زمان برای یک برنامه بدون مدرک ۲۴ ماه است.

دانش آموزان دوره متوسطه

دانش آموزان دبیرستانی برای تحصیل در دبیرستان دولتی یا خصوصی به ایالات متحده سفر می کنند و با خانواده میزبان آمریکایی یا در یک مدرسه شبانه روزی معتبر زندگی می کنند.
دانش آموزان باید حداقل ۱۵ سال سن داشته باشند و از تاریخ شروع برنامه بیش از ۱۸ سال و شش ماه سن نداشته باشند. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را بیش از ۱۱ سال و بدون احتساب مهدکودک به پایان نرسانده باشند و قبلا در برنامه (exchange program) به مدت یک سال یا یک ترم تحصیلی دبیرستان شرکت نکرده باشند و در وضعیت F-1 یا J-1 مدارس در ایالات متحده شرکت نکرده باشند.

سفر کاری تابستانی

دانشجویان کالج و دانشگاه که برای تحصیل در موسسات دانشگاهی معتبر آمریکا پس از متوسطه به صورت تمام وقت ثبت نام کرده اند به این کشور بیایند تا فرهنگ و ایده های خود را از طریق فرصت های کاری و سفر موقت با مردم آمریکا به اشتراک بگذارند. دانشجویان برای تعامل موثر در یک محیط انگلیسی زبان باید دارای تسلط کافی به زبان انگلیسی باشند، حداقل یک ترم دانشگاهی یا معادل آن را با موفقیت گذرانده باشند، بعد از اتمام دوره قصد استخدام شدن نداشته باشند.

معلم

معلمان خارجی این فرصت را دارند که در مدارس ابتدایی و متوسطه معتبر ایالات متحده تدریس کنند. معلمان شرایط لازم برای تدریس در مدارس ابتدایی یا متوسطه در کشور مبدا را داشته باشند، آنها باید زمان درخواست در کشور مادری خود مشغول به معلمی باشند یا اگر به عنوان معلم کار نمی کنند این شرایط را داشته باشند: (الف) اخیرا (در عرض ۱۲ ماه پس از درخواست) یک دوره پیشرفته را تکمیل کنند. (ب) در هشت سال گذشته دو سال سابقه تدریس داشته باشند. دارای مدرکی معادل کارشناسی آمریکا در زمینه آموزش یا رشته دانشگاهی که قصد تدریس آن را دارید، داشتن حداقل دو سال (۲۴ ماه) سابقه تدریس، استانداردهای تدریس در ایالت ایالات متحده را رعایت کنند، دارای اعتبار و شخصیت مناسب باشد و تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشد.

کارآموز (Trainee)

برنامه های آموزشی کارآموزی به گونه ای طراحی شده اند که به متخصصان خارجی اجازه می دهند به ایالات متحده بیایند تا با فرهنگ آمریکا آشنا و در زمینه فعالیت های شغلی انتخابی خود در ایالات متحده آموزش ببینند.
کارآموزان باید مدرک یا گواهینامه حرفه ای از یک موسسه دانشگاهی داشته باشند، حداقل یک سال سابقه کار مرتبط در زمینه شغلی در خارج از آمریکا یا پنج سال سابقه کار در موقعیت شغلی آینده در خارج آمریکا

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزا J-1:

پاسپورت معتبر (پاسپورت شما باید حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد)
• درخواست ویزای غیر مهاجرتی و صفحه تایید فرم (DS-160)
• رسید پرداخت هزینه درخواست (Application fee)
• عکس – هنگام تکمیل فرم (DS-160) باید عکس خود را آپلود کنید. اگر آپلود عکس ناموفق بود به یک قطعه عکس در فرمت توضیح داده شده در این نشانی نیاز دارید 
• گواهی صلاحیت برای وضعیت متقاضی، فرم (DS-160)
• طرح کارورزی یا کارآموزی، فرم (DS-7002)- علاوه بر این ممکن مدارک بیشتری درخواست شود که برای اطلاع درباره برنامه های کارآموز و کارورز کلیک کنید. 
مدارک تکمیلی مورد نیاز
مدارک دیگری که ممکن از متقاضی درخواست شود:
• هدف از سفر
• قصد ترک آمریکا پس از پایان دوره
• گواهی تمکن مالی

دستورالعمل نحوه درخواست ویزا را در وبسایت سفارت یا کنسولگری که در آن درخواست می دهید بررسی کنید. 

شرکت در مصاحبه سفارت

یک افسر کنسولی با شما مصاحبه می کند تا مشخص شود که آیا شما شرایط لازم دریافت ویزا را دارید یا خیر. شما باید ثابت کنید که شرایط لازم طبق قوانین آمریکا را برای دریافت ویزا دارید.
اسکن اثر انگشت دیجیتال به عنوان بخشی از روند درخواست انجام می شود. افسر کنسولی پس از مصاحبه ویزای شما ممکن است تشخیص دهد که درخواست شما نیاز به پردازش اداری (administrative processing) بیشتر دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر زمان پردازش ویزا را بررسی کنید.

ورود به آمریکا

ویزا ورود به آمریکا را تضمین نمی کند. وزارت امنیت داخلی (DHS)، مأموران گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده (CBP) در محل ورود این اختیار دارند که اجازه ورود یا لغو ویزا را صادر کنند.
هنگامی که اجازه ورود به آمریکا را پیدا کردید مسئول (CBP) مهر پذیرش یا فرم( I-94) ثبت ورود و خروج را ارائه می دهد. با بررسی وبسایت (CBP) از شرایط ورود، محدودیت های مربوط به آوردن مواد غذایی و سایر کالاهای ممنوع مطلع شوید.

تمدید اقامت

برای اطلاع از درخواست تمدید اقامت خود بیشتر از تاریخ مندرج در مهر پذیرش یا فرم (I-94) به وبسایت (USCIS) برای تمدید اقامت خود مراجعه کنید.
عدم خروج به موقع از آمریکا منجر به خارج شدن از وضعیت (status) می شود. براساس قوانین آمریکا ویزای افرادی که فاقد وضعیت هستند به طور خودکار باطل می شود. هرگونه ویزای چند بار ورود که به دلیل خروج از وضعیت باطل شده است برای ورود به آمریکا در آینده معتبر نخواهد بود.
عدم خروج به موقع از آمریکا همچنین ممکن باعث شود که در آینده واجد شرایط دریافت ویزا نباشید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره رد ویزا به این نشانی و این نشانی مراجعه کنید.

همین الان فرم ارزیابی اولیه را تکمیل کرده و وقت مشاوره رایگان حضوری خود را رزرو کنید